Abstrakt


Vyšlo v časopise: Ceska Gynekol 2011; 76(4): 329

V rámci celostátní konference SSG a ČGPS

konané letos Hradci Králové byla v sekci porodní asistentek prezentována práce Diagnostika a léčba osteoporózy v gynekologii autorky Jany Krčálové z Centra ambulantní gynekologie a primární péče Brno. Abstrakt práce nebyl omylem otištěn ve sborníku, proto se autorce omlouváme a činíme tak dodatečně na stránkách České gynekologie.

Organizační tým konference 

Diagnostika a léčba osteoporózy v gynekologii

Jana Krčálová

Centrum ambulantní gynekologie a primární péče, Brno

Osteoporóza se rozvíjí pomalu a řadu let. Častěji se vyskytuje u žen, především po menopauze. Při menopauze dochází k výraznému poklesu tvorby pohlavního hormonu estrogenu. Estrogeny působí na kost především tím, že tlumí aktivitu kostních buněk, které kost odbourávají. Hovoříme tak o „postmenopauzální osteoporóze“.

Osteoporóza je diagnostikována denzitometrickým vyšetřením. V našem centru provádíme vyšetření od října 2009 přístrojem Lunar Prodigy Primo.

Z 1900 klientek, které byly na denzitometrickém vyšetření, bylo zjištěno 73 % změn kostní hmoty (23 % OPR, 50 % OSP). V přednášce budou uvedena data z našeho centra.

Osteoporóza je léčitelné onemocnění a velmi důležitá je spolupráce klienta. Léčba je zaměřena na úpravu životního stylu, odborně vedené cvičení, suplementaci vápníku, vitamínu D a farmakoterapii: bifosfonáty, hormonální léčba, kalcitonin a parathormon. Osteoporóza může podstatně snížit kvalitu života a zkrátit jeho délku.

V dnešní době je toto onemocnění dobře diagnostikovatelné, úspěšně léčitelné – velmi důležité je zaměřit se na prevenci a informovanost populace, snížit tak rizika zlomenin a následně i ekonomický dopad nákladné léčby a ztíženého společenského uplatnění.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 4

2011 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se