SHBG – nové možnosti diagnostického využití v ženském lékařství


SHBG – New Possibilities of Diagnostic Use in Obstetrics and Gynecology

Recent literature review is suggesting the need to renew the traditional concept of SHBG as only a transport protein. The new role of SHBG relates to the evidence of its specific receptor on the cell membrane and an alternative signal pathway for sexual steroids. This review points to the importance of simultaneous measurements of SHBG along with determinations of the total sexual steroid concentration and informs of some new areas where SHBG can be used in laboratory diagnostics. In obstetrics the low levels of SHBG in the first half of pregnancy were reported as a promising early risk marker of the later development of preeclampsia.

Key words:
SHBG, sexual steroids, diagnostics


Autoři: H. Fingerová 1;  M. Procházka 1;  P. Petrová 2
Působiště autorů: Gynekologicko-porodnická klinika LF UP a FN, Olomouc, přednosta prof. MUDr. M. Kudela, CSc. 1;  Oddělení nukleární medicíny FN, Olomouc, přednosta doc. MUDr. M. Mysliveček, PhD. 2
Vyšlo v časopise: Ceska Gynekol 2005; 70(5): 392-394
Kategorie: Doškolování

Souhrn

Přehledný článek se zabývá posledními literárními poznatky, které doplňují tradiční pojetí SHBG jako pouhé transportní bílkoviny o nové funkce v souvislosti s průkazem jeho specifického receptoru na buněčné membráně a další signální dráhy pro účinek sexuálních steroidů.

Dále upozorňuje na potřebu doplňovat vyšetření sexuálních steroidů současným stanovením hladin SHBG a přináší informace o některých možnostech širšího využití SHBG v laboratorní diagnostice. Z hlediska porodníků se snížené hladiny SHBG v první polovině těhotenství jeví jako velmi slibný časný marker rizika pozdějšího rozvoje preeklampsie.

Klíčová slova:
SHBG, sexuální steroidy, diagnostika


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 5

2005 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se