Jak blokovat menstruaci u těžce psychomotoricky retardované dívky v pubertě Opožděný příspěvek k diskusi P. Čepického (Čes Gynek, 2007, 72, 5, s. 306)


Autoři: prof. MUDr. Jan Hořejší, DrSc.
Působiště autorů: Ambulance pro dětskou gynekologii Gynekologické a porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol
Vyšlo v časopise: Ceska Gynekol 2008; 73(5): 314
Kategorie: Diskuze

Kolega Čepický oslovil 8 gynekologů, kteří se zabývají gynekologickou endokrinologií a sumarizuje jejich názory na blokování menstruace u těžce psychomotoricky retardované dívky v pubertě – dívky dvanáctileté.

Je mi líto, že kolega Čepický k takové diskusi neoslovil nikoho z těch, kteří se zabývají gynekologickou endokrinologií u dětí a dospívajících, kam tato otázka rozhodně patří. Z těch, jejichž odpovědi Čepický shrnuje, gynekologickou péčí o děti a dospívající, pokud vím, nezabývá nikdo.

Šestkrát je navrhováno problém řešit definitivně (LAVH, ablace endometria), LAVH je pak i jedním ze závěrů diskuse, jak je uvádí kolega Čepický.

To je ovšem nelegální: ke každé operaci, tedy i k výše uvedeným, musí dát souhlas jejich zákonný zástupce. Ale k řešení definitivnímu (např. třeba i ke sterilizaci) nemůže ani zákonný zástupce dát souhlas do té doby, než je zbavení svéprávnosti dítěte potvrzeno soudem po dosažení 18 let věku takového dítěte.

Sám souhlasím se zavedením Mireny v celkové anestezii, pokud to dovolí velikost dělohy u 12letého dítěte. Sám mám v takových situacích dobré zkušenosti s kontinuálním podáváním gestagenu, a to raději Provery než např. Duphastonu, protože ta má aspoň minimální estrogenní aktivitu. Je to někdy u takového dítěte problematické a záleží hlavně na spolehlivosti toho, kdo takové dítě opatruje. S depotními implantáty zkušenosti nemám. Depotní injekce (Depo Provera) by byly použitelné, diskutabilní je ale možná následná osteopenie, což je závažnější u dívky ve vývoji, včetně vývoje kostry (zřejmě proto tento postup někteří uvedli „určitě ne“). Použití depotních analog gonadoliberinu by sice bylo úspěšné, ale rozhodně je nesprávné, protože poškodí dítě mankem estrogenů, zejména na kostře – nejen na kostře, ale i na celkovém vývoji.

Můj názor je tedy Mirena nebo kontinuální gestagen a definitivní řešení po dosažení 18 let, resp. po definitivním zbavení svéprávnosti se souhlasem zákonného zástupce.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se