Prof. MUDr. Evžen Čech, DrSc., osmdesátiletý


Vyšlo v časopise: Ceska Gynekol 2012; 77(4): 371

Není to tak dávno, co jsme vzpomínali polokulaté výročí emeritního profesora gynekologie a porodnictví prof. MUDr. Evžena Čecha, DrSc. To jen svědčí o rychlosti času v našem uspěchaném světě. Je třeba říci, že pan profesor se za tu dobu příliš nezměnil, stále je svěží, vtipný a pln optimismu.


Myslím, že není dnes nutno opakovat výčet jeho klinických a vědeckých úspěchů v jeho bohatém životě. Rovněž myslím, že je v povědomí nás všech jako zakladatel ultrazvukové diagnostiky v bývalém Československu i v České republice. Více než 30 let stál v čele Sekce ultrazvukové diagnostiky. Od té doby jeho následovníci dovedli ultrazvukovou diagnostiku k dokonalosti, bez které si nikdo z nás již nedovede představit každodenní práci v oboru.

Zažil s ultrazvukem i mnoho humorných příběhů. To když po vyšetření břicha babička ještě žádala vyšetření kolena, „prý to její sousedce udělalo dobře“, nebo když pán po vyšetření své těhotné manželky přinesl do ordinace hada a žádal o jeho ultrazvukové vyšetření. Pan profesor mu vyhověl, ale hada museli uložit do kyblíku s vodou, kde se ultrazvukové vlny lépe zobrazovaly. „Orgány hada mě připomínají vícežilový podmořský kabel,“ uzavřel vyšetření prof. Čech.

Profesor Čech se zapsal do dějin 1. lékařské fakulty jako zkušený pedagog. Kromě řady monografií s ultrazvukovou tematikou si považuji jeho editorské a spoluautorské působení ve dvou učebnicích porodnictví, které jsme spolu napsali ještě s dalšími dvěma spoluautory a kolektivem porodníků. Myslím, že se podařilo dát studentům i lékařské veřejnosti dobrý návod do studia současného porodnictví.

Je přísným, ale spravedlivým examinátorem. I zde bychom nalezli humorné příběhy. Pan profesor zkoušel zahraničního studenta, který si na neštěstí vytáhl otázku týkající se ultrazvuku. Tak pane kolego, co je to ultrazvuk, otázal se profesor Čech. Student se chvíli zamyslel a špatnou češtinou odvětil „ultrazvuk být silný zvuk“. Pan profesor zalapal po dechu, a protože student i v další otázce tápal, musel se s ním rozloučit a doporučil mu další termín pro státní zkoušku z gynekologie a porodnictví.

V době, kdy byl přednostou I. gynekologicko-porodnické kliniky, se snažil, co mohl, o zvelebení interiéru, vyšetřoven i pokojů pro pacientky. Tuto snahu při omezených finančních prostředcích ve zdravotnictví si zažíváme stále a je možno si představit úsilí i současných přednostů klinik.

Profesor Čech se ve svém důchodovém věku stále zabývá medicínou. Jedenkrát týdně navštěvuje kliniku, jednou měsíčně je účasten zasedání vědecké rady 1. lékařské fakulty UK. Pracuje v ambulanci s ultrazvukem. Nevynechá ani péči o své dva psy, labradory. Nastává pak proměna z gynekologa na kynologa.

Pane profesore, přejeme Ti do dalších let hodně síly, svěžesti a uvítáme další humorné příběhy z medicíny.

Prof. MUDr. Zdeněk Hájek, DrSc.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se