Udělení čestného členství České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP profesorovi MUDr. Miloši Mlynčekovi, CSc.


Vyšlo v časopise: Ceska Gynekol 2013; 78(1): 114
Kategorie: Zprávy

Prof. MUDr. Miloš Mlynček, CSc., narozen 14. 2. 1952 v Žiline, začal studovat Lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Martine v roce 1970. Po druhém ročníku přestoupil na 1. lékařskou fakultu v Praze, kde promoval s vyznamenáním v roce 1976. Kandidátskou dizertační práci obhájil v roce 1983, docentem byl jmenován o 4 roky později a profesorem na Univerzitě Komenského v Bratislavě v roce 2008.

V letech 1976–1989 pracoval na Gynekologicko-porodnické klinice v Martině, odkud v roce 1989 přešel na místo primáře do Nitry. V roce 2002, po zařazení Gynekologicko-porodnické kliniky do Fakultní nemocnice v Nitře se stal přednostou a na tomto místě působí dosud. Je členem několika mezinárodních odborných společností, členem redakční rady časopisů Česká gynekologie, Slovenská Gynekológia a Porodnictvo a Gynekológia pre prax, krajským odborníkem pro gynekologii a porodnictví Nitranského kraje, konzultantem Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí Slovenské republiky. Má za sebou velmi plodnou publikační a prezentační aktivitu, je autorem či spoluautorem vice než 200 publikací a téměř 300 přednášek na národních i mezinárodních odborných akcích. Jeho celoživotní specializací je gynekologická onkologie. Základy v tomto oboru získal během dvou studijních pobytů na Mayo Clinic v Rochestru. Kromě atestací z gynekologie a porodnictví má atestace z klinické onkologie i z gynekologické onkologie.

Profesora Mlynčeka znám jako sportovce, upřímného a přímého člověka, vytrvalého a houževnatého bojovníka, nejen na operačním sále. Celý svůj profesionální život se věnuje radikální chirurgické léčbě, významně se zasloužil o rozvoj onkogynekologie na Slovensku. Jako učitel vychoval celou řadu nových chirurgů, pět kolegů dovedl k titulu Ph.D.

Důvodem, proč se výbor ČGPS rozhodl pro udělení čestného členství, nejsou jen jeho vědecké úspěchy, ale jeho vřelý vztah k Česku a dlouhodobá, velmi významná podpora české gynekologie a porodnictví. Jsem přesvědčený, že bychom nenašli jiného kolegu na Slovensku, natož pak jinde zahraničí, který přečetl tolik českých publikací, hodnotil tolik českých grantů a podílel se na tolika habilitačních či jmenovacích řízení. Vždy s důstojností a náročností jemu vlastní. Za to mu patří dík.

David Cibula


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína
Článek Editorial

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se