XXXIX. globální kongres minimálně invazivní gynekologie Las Vegas, USA


Autoři: M. Charvát;  M. Mácha;  E. Kučera;  K. Kubínová
Vyšlo v časopise: Ceska Gynekol 2011; 76(2): 170
Kategorie: Zprávy

Ve dnech 8.-12. 11. 2010 se v Las Vegas konal 39. globální kongres Americké asociace laparoskopujících gynekologů (AAGL). Tato celosvětově největší organizace svého zaměření afiliuje v sobě na 40 národních společností minimálně invazivní gynekologie a pořádá obvykle každoroční kongres v turisticky atraktivním americkém městě a několik dalších kongresů v oblastech svých afiliovaných společností.

Za současné venue byl zvolen Caesers Palace, nejluxusnější a až dekadentně okázalý hotelový komplex Las Vegas, ve kterém se přihlášené 3 tisíce účastníků doslova ztrácely. Naše čtyřčlenná výprava z Čech patřila k nejmenším ze střední Evropy.

Bohatá nabídka předkongresových kurzů byla zaměřená na tradiční evergreeny posledních let - minimálně invazivní gynekologie (MIG), jako třeba anatomie a chirurgie pánevního dna, laparoskopická sutura, robotická operativa, pokročilé techniky laparoskopické hysterektomie a management myomů. Za poměrně nová a neotřelá témata kurzů považuji vaginální suturu ve vertikální linii a použití „barbed“ stehu, který má vzhled podobný zmenšenině ostnatého drátu a umožňuje jednak jednodušší zakončení stehu, jednak podle údajů snižuje riziko vaginálních dehiscencí po TLH. Dalším zajímavým tématem byla doporučení k rozvoji ryze ambulantních technik hysteroskopie, které i přesto, že jsou dlouhodobě považovány za „office“ techniky, byly prováděny převážně v zařízeních umožňujících lůžkovou péči. Pod vlivem dokonalejšího instrumentária a ekonomické výhodnosti ambulantních výkonů směřuje naprostá většina i operačních hysteroskopií do běžných ambulancí.

V prezidentské přednášce dr. C.Y. Liu z Tennessee, autor první laparoskopické Burchovy operace a laparoskopické sakrospinofixace, rekapituloval vývoj technických možností v MIG zdůraznil nutnost dostatečného tréninku při zdánlivé simplifikaci operací pánevního dna s využitím implantátů.

Bonbonkem byl přenos z operace rozsáhlé endomet­riózy dr. Kecksteina z Villachu. Jak je o něm dlouhodobě známo, je bravurní operatér a v hodinovém přímém přenosu dokázal disekovat kompletně obliterovanou malou pánev, odstranit endometriotické implantáty pá­nev­ních stěn včetně stenózy ureteru, adnex, rektovaginálního septa a resekovat asi 7 cm rektosigmatu. V přenosu nezbyl čas jen na závěrečný klik cirkulárního stapleru, aby byl dán čas ostatním přenosům z amerických pracovišť, které ale již ani zdaleka tak nenadchly. Osobně mě dost hřálo vědomí, že tak skvělý výkon podává pracoviště nedaleko naší domoviny.

Firmy propagovaly například zjednodušení technik pro supracervikální hysterektomii inovací elektrokoagulačního loopu, jakkoliv by se zdálo, že LSH je celosvětově na ústupu.

Laparo-Endoscopic Single Site výkony prezentovalo hned několik pracovišť prakticky ve všech gynekologických subspecializacích. Opakovaně zaznělo, že preferovaným řešením hluboké endometriózy je chirurgická léčba za předpokladu, že je provedena kompletně. Postoj k řešení myomatózy ve fertilním věku okluzí uterinních cév (UAO) je stále kontroverzní. Hodně pracovišť považuje za výhodné provést UAO při rozsáhlé myomektomii k omezení krvácení. Očekávané výsledky přineslo ekonomické srovnání nákladů na simplexní hysterektomii provedenou klasicky a roboticky – náklady na léčbu robotickou technologií, při zakalkulování všech benefitů, jsou zhruba dvoj- až trojnásobné a zřejmě daleko za možnostmi i tak bohaté země, jako je USA.

Vystoupení dr. Micheala Roizena bylo slibovaným překvapením hosta kongresu. Je to dlouholetý prezident Poradní komise FDA a mediálně dobře známá postava v USA, propagující zdravý životní styl, zejména pak v rámci výživy. Při pohledu na postavu anonymního středněvěkého Američana na ulici je jasné, že tahle země stojí před obrovským a nepřetržitě narůstajícím problémem.

Kongres AAGL pro mne osobně i všechny členy naší výpravy přinesl povzbuzující poznatek, že úroveň práce na našich gynekologických odděleních, kde provádíme MIG, snese plné srovnání v celosvětovém měřítku.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína
Článek Editorial

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 2

2011 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se