Ektopická omentální gravidita - laparoskopická diagnostika a léčba


Omental Ectopic Pregnancy: Laparoscopic Diagnosis and Treatment

Objective:
Description of a very rare case of primary omental pregnancy.Design: Case report.Setting: Institute for the Care of Mother and Child, Prenatal Diagnostic Centre, Prague, Institute for Postgraduate Medical Education, Prague.Subject and Method: Implanted product of spontaneous conception was found in the omentum. The gestional sac on omentum had the appearence of a haemorrhagic tumor 2 in diameter.Conclusion: After dissection, an intact embryo of 7 mm with a 4 mm yolk sac was discovered.

Key words:
omental implantation, laparoscopy


Autoři: E. Kučera 1,2;  J. E. Jirásek 1
Působiště autorů: Ústav pro péči o matku a dítě, Centrum prenatální diagnostiky a léčby, ředitel doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc. 2Katedra gynekologie a porodnictví, IPVZ Praha, vedoucí doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc. 1
Vyšlo v časopise: Ceska Gynekol 2001; (5): 352-354
Kategorie: Články

Souhrn

Cíl:
Laparoskopické zjištění a ošetření velmi vzácné primární omentální implantace plodového vejce.Typ studie: Kazuistika.Název a sídlo pracoviště: Ústav pro péči o matku a dítě, Centrum prenatální diagnostiky a léčby, Praha 4-Podolí, Katedra gynekologie a porodnictví, IPVZ Praha.Předmět a metodika studie: Pozorovali jsme implantovaný produkt koncepce ve velkém omentu. Při laparoskopickém vyšetření plodové vejce mělo podobu hemoragického tumoru omenta v průměru 2 cm.Závěr: Po disekci choria bylo v amniovém váčku pozorováno neporušené embryo délky 7 mm a žloutkový váček v průměru asi 4 mm.

Klíčová slova:
omentální implantace, laparoskopie

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se